Bezpieczne piecyki na naftę – zastosowanie w Polsce

Sie 31, 2021 Technologie

Sprawdź, jak działa piecyk naftowy, czy jest bezpieczny i jakie opinie na krajowym rynku ma ogrzewanie na naftę?

Piecyk na naftę, jako sezonowe grzanie przenośne zapewni nam komfort cieplny podczas jakże długiego okresu jesiennego i zimowego. Konwektor naftowy jest sprawdzoną  alternatywą w sytuacjach awaryjnych, gdy zawiedzie główny system ogrzewania czy też wystąpi nagła konieczność dogrzania pomieszczenia. 

Jaki piecyk na naftę wybrać? Kiedy i gdzie warto używać piecyka naftowego? Jakie paliwo do grzejnika naftowego nie zapcha palnika? Dlaczego tak cenimy japońskie piecyki naftowe, chociaż twórcą przemysłu naftowego był Polak? – na te nurtujące pytania postaram się dać odpowiedź w poniższym tekście.

Piecyk na naftę – sposób działania, rodzaje, zalety, wady, zastosowanie.

Piecyki naftowe to niekonwencjonalne systemy grzewcze, które pozwalają na dostarczenie niezbędnego ciepła do pomieszczenia. Wybrane modele grzejników naftowych nie wymagają podłączenia do prądu, dlatego ogrzać możemy praktycznie każde wnętrze. 

Metoda ich działania opiera się na spalaniu nafty oczyszczonej. 

Piecyki na naftę możemy podzielić na:

  • tradycyjne – knotowe, 
  • elektroniczne – palnikowe. 

Piecyki naftowe knotowe.

Piecyki na naftę knotowe to prosty sprzęt grzewczy. Nie wymagają podłączania do instalacji elektrycznej i systemu wentylacyjnego, więc możemy ogrzać przy ich użyciu dowolne wnętrze. Piecyki na naftę knotowe wyróżnia łatwa obsługa, cicha praca i efekt “żywego ognia”. Słabymi punktami piecyków knotowych są nagrzewające się ściany obudowy i emisja spalin przy dłuższej, nieprzerwanej pracy urządzenia. Standardowe modele z knotem znajdą zastosowanie na targowiskach, magazynach, warsztatach, garażach czy halach produkcyjnych.

Piecyki naftowe elektroniczne.

Elektroniczny piecyk na naftę gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ta grupa grzejników sterowana jest elektronicznie poprzez wtrysk właściwej dawki paliwa do komory spalania. Możemy wyodrębnić piecyki naftowe z podwójną komorą spalania. Doposażenie tego typu grzejnika w system wentylacji zapewnia optymalną emisję ciepła i chroni ścianki piecyka przed zbytnim nagrzaniem. Użytkowanie elekronicznego piecyka na naftę nie obliguje nas do montowania specjalnych przewodów odprowadzających spaliny. W tym przypadku, wystarczy standardowy system wentylacyjny. Ten model grzejnika narzuca konieczność podłączenia do sieci elektrycznej, co przyczynia się do zwiększenia kosztów eksploatacji urządzenia. Również za samo urządzenie zapłacimy więcej (niż za prosty piecyk z knotem), ale wybierając ten rodzaj grzania zyskujemy gwarancję ekonomiczności i bezpieczeństwa. Elektroniczne grzejniki na naftę sprawdzą się w: domach, biurach, warsztatach, sklepach.  

Piecyki naftowe – bezpieczeństwo. 

Zapewne dla wielu z nas, urządzenie na naftę kojarzy się głównie z lampą naftową. Jest to zrozumiałe, ponieważ nafta stała się towarem masowego użytku, gdy w 1853 roku, polski farmaceuta Ignacy Łukasiewicz skonstruował lampę naftową. W rozróżnieniu od tego prostego sprzętu do oświetlania, współcześnie produkowane  piecyki naftowe są bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Elektroniczne piecyki na naftę wyposażone są w szereg sprawdzonych patentów, dzięki którym, bez niepotrzebnego stresu możemy natychmiast ogrzać pomieszczenie. Piecyki dostępne na krajowym rynku spełniają międzynarodowe, rygorystyczne normy bezpieczeństwa. 

Japońskie piecyki naftowe uważane są za najbezpieczniejsze na świecie urządzenia grzewcze. Dlaczego? Ponieważ, Japończycy ze względu na występujące w ich kraju trzęsienia ziemi, system zabezpieczeń w piecykach naftowych rozwinęli do perfekcji. 

Jaki piecyk wybrać, jaka nafta i co zamiast nafty do piecyka? 

Ranking piecyków według opinii, tworzony jest na podstawie preferencji zakupowych klientów i satysfakcji użytkowania urządzenia grzewczego. Czy należy się nim kierować podczas wyboru piecyka? Jaką mamy pewność, że rekomendowany  produkt spełni nasze wymagania? 

Przy selekcji piecyka naftowego warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

  • jakie pomieszczenie chcemy ogrzać,
  • jaka moc piecyka jest nam potrzebna, 
  • jakie systemy zabezpieczeń posiada urządzenie.

Wybierając metodę ogrzewania na naftę należy pamiętać o odpowiednim paliwie do piecyka. Piece naftowe spalają tylko i wyłącznie specjalnie oczyszczone paliwo. Dla naszego bezpieczeństwa, do zasilania piecyka naftowego należy używać sprawdzonych produktów. 

Stosując profesjonalne paliwo do piecyków mamy gwarancję, że:

  • nie zapcha się palnik, wtrysk w piecyku,
  • nie będzie nagaru we wnętrzu urządzenia (odkładanie smoły),
  • nie wystąpi zadymienie ogrzewanego pomieszczenia.

Eksperymentują z paliwem do piecyka naftowego warto mieć świadomość, że urządzenie może nie “wytrzymać” pracy na innym oleju opałowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *