Instalacje w budynku biurowym – na co zwrócić uwagę?

Paź 8, 2021 Biznes, Inwestycje, Praca

Do funkcjonowania budynku biurowego potrzebnych jest wiele składowych. Budynek powinien zapewnić najemca odpowiednie warunki do pracy, mówimy tutaj o warunkach pracy zapisanych w umowie oraz tych mniej istotnych. W artykule opiszemy instalacje, które powinny znaleźć się w każdym budynku biurowym.

System alarmowy w biurowcu.

Zazwyczaj budynek jest pod stałą obserwacją 24 godziny na dobę przez ochronę. System alarmowy zainstalowany jest jedynie w miejscach wspólnych takich jak korytarze, ciągi komunikacyjne czy pomieszczenia wspólne. Na powierzchniach wynajmowanych przez firmy, systemy alarmowe instalowane są indywidualnie. Większość firm decyduje się na instalacje alarmu jeśli w biurze pozastawiane są cenne rzeczy, jednak w żadnym wypadku nie jest to wymóg.

System monitoringu na budynku biurowym

W większości budynków zainstalowany jest system monitoringu. Kamery najczęściej zlokalizowane są gęsto na parkingu podziemnym oraz w ciągach komunikacyjnych jak korytarze, klatki schodowe czy przedsionki windowe. Ochrona może odtwarzać zapisy z monitoringu jeśli chce zweryfikować np. stłuczkę na parkingu, czy zniszczenie mienia. Wielokrotnie monitoring budynkowy pomagał również w załapaniu złodzieja. Ważne by monitoring był odpowiednio serwisowany przez wykfalifikowany personel. Tylko wtedy będzie on służył przez długie lata.

System pożarowy najważniejszy system w biurowcu

System pożarowy odpowiedzialny jest za wykrycie dymu a następnie wykonanie się sterowań według scenariusza pożarowego. Jest to najważniejszy system w budynku biurowym, ponieważ odpowiada on bezwzględnie za bezpieczeństwo pracowników w budynku.

Czujki dymu powinny być umieszczone zgodnie z obowiązująca w Polsce normą. Najczęściej jest to 5m dla czujki ciepła oraz 7,5 da czujki optycznej dymu. Wybierając czujki dymu pamiętajmy o ich odpowiednim rozmieszczeniu według projektu oraz o typie czujek. Czujki jonizacyjne oraz izotopowe muszą zostać zutylizowane po zakończeniu ich czasu użyteczności. Utylizacja jonizacyjnych czujek dymu jest skomplikowanym procesem i mogą go wykonać jedynie firmy posiadające specjalne uprawnienia wydane przez instytut atomistyki.

Warto również wspomnieć o systemie oddymiania, który jest obecny w każdym budynku biurowym, i który łączy się z systemem Sygnalizacji Pożaru. Taki system jak i SSP powinny przechodzić przeglądy okresowe, przynajmniej raz w roku. Możemy to zweryfikować dzięki partołą jakie podpisują firmy po zakończeniu przeglądu. W protokole jest wyszczególnione, które z urządzeń wymagają lub w które będą wymagać wymiany lub naprawy. Najczęściej są to akumulatory oraz stare czujki dymu.

Kontrola dostępu o czym warto pamiętać

W większości nowoczesnych budynków znajduje się również system kontroli dostępu, dzięki niej możemy pozwolić danej osobie wejść na powierzchnie określoną przez nas. Zazwyczaj firmy wynajmujące dokładają sobie również swoją kontrole dostępu na wynajmowanej powierzchni, dzięki temu tylko osoby pracujące z firmy mogą dostać się do danych pomieszczeń. Warto wspomnieć, ze przy alarmie pożarowym wszystkie drzwi z kontrola dotepu powinny zostać automatycznie zwolnione, dzięki temu unikamy sytuacji kiedy podczas pożaru ktoś zostaje uwięziony w pomieszczeniu.

W budynkach biurowych znajduje się wiele systemów cześć z nich przyspiesza nasza prace, sprawia że czujemy się bezpiecznie lub chronimy swoje mienie. Wszystkie z wymienionych systemów powinniśmy cyklicznie serwisować i w razie potrzeb dostosowywać je do nowych wymogów czy trendów panujących na rynku wynajmu powierzchni biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *