W sytuacji, kiedy spółka udziela swojemu wspólnikowi pożyczkę, działanie to podlega określonym prawom i rozliczeniom z racji transakcji zachodzącej między podmiotami powiązanymi. Ciekawą kwestią poruszaną przy okazji tego rodzaju pożyczki jest rozliczenie odsetek.
O ile pożyczka udzielana przez spółkę swojemu wspólnikowi jest neutralna podatkowo, a co za tym idzie jest zwolniona przedmiotowo zarówno z podatku VAT, jak i podatku PCC, o tyle w przypadku odsetek koniecznym jest ich prawidłowe rozliczenie. W jaki sposób?
Rozliczenie odsetek – metody rozliczeń
W przypadku pożyczek, zgodnie z polskim prawem, rozliczenie powstałych odsetek przez pożyczkodawcę traktowane jest jako przysporzenie. Rozliczenie naliczanych w trakcie trwania umowy pożyczki odsetek może nastąpić na dwa sposoby. Z jednej strony skuteczną metodą jest rozliczenie odsetek poprzez ich bezpośrednią wypłatę. Z drugiej strony pożyczkodawca może zdecydować się na kapitalizację odsetek.
Rozliczenie odsetek – czym jest kapitalizacja odsetek?
Kapitalizacja odsetek, o której mowa, to nic innego, jak dopisanie należnych z tytułu udzielonej pożyczki odsetek do głównego zobowiązania (kapitału).
Dopisane do kwoty głównej odsetki jednocześnie podwyższają podstawę pożyczki, od której naliczane będą kolejne kapitalizacje odsetek. W efekcie oprocentowanie pożyczki po przeprowadzonym procesie kapitalizacji będzie naliczane od powiększonej o należne odsetki podstawy zobowiązania finansowego.
Warto pamiętać, że im częściej przeprowadzana jest kapitalizacja odsetek, tym bardziej wzrasta kwota, jaką przyjdzie oddać pożyczkobiorcy.
Kapitalizacja odsetek od pożyczki wzór
Kapitalizacja odsetek z pozoru może wydawać się procesem skomplikowanym, jednak korzystając z prostego wzoru na kapitalizację, rozliczenie stanie się znacznie prostsze. W przypadku trudności w rozliczeniu odsetek i kapitalizacji, jak również trudności podczas tworzenia dokumentu, jakim jest umowa pożyczki wspólnika dla spółki z o.o wzór, jaki możemy znaleźć w sieci lub w doświadczonej kancelarii sprawią, że tematy pożyczek i ich rozliczeń staną się jasne i zrozumiałe. Kancelaria adwokacka może pomóc sporządzić odpowiednie pismo.
Kapitalizacja odsetek może być obliczana według wzoru K=K0 * (1 + r/m) Mn, gdzie:
–K, to kapitał końcowy (czyli oszczędności powiększone o naliczone odsetki);
–K0, to kapitał początkowy (czyli kwota pożyczki);
–r, to nominalna roczna stopa procentowa
-m, to liczba kapitalizacji przeprowadzanych w ciągu roku;
n – czas trwania pożyczki (wyrażony jako wielokrotność okresów kapitalizacji odsetek).
Rozliczenie odsetek – przychód spółki i koszt wspólnika
Odsetki wynikające z udzielonej wspólnikowi przez spółkę pożyczki stanowią dla pożyczkodawcy (w tym przypadku spółki) przychód. Z kolei dla pożyczkobiorcy (w tym przypadku wspólnika) stanowią koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z prawem podatkowym każdy przychód powinien być ponadto rozliczony podatkiem dochodowym w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby spółki.
Sprawdź również: Czy pożyczka od wspólnika podlega VAT?