Jak uwolnić się od kredytu we frankach?

Kwi 23, 2022 Biznes, Inwestycje, Prawo

Osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich są postawieni w niekorzystnej sytuacji finansowej. Szukają rozwiązania, które uwolniły by ich od problemów związanych z umową kredytową. Wyjściem może okazać się zmiana waluty kredytu na złotówki lub unieważnienie samej umowy. 

W jakiej sytuacji znaleźli się frankowicze? 

Na początku lat dwutysięcznych, zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej wzrosła ilość kredytów branych we frankach szwajcarskich. Było one wtedy dobrą okazją dla potencjalnych kredytobiorców. Były znacznie niżej oprocentowane niż kredyty w złotówkach, co stanowiło niewątpliwie największą ich zaletę. Szybko okazało się jednak,że nie była to okazja ich życia.

W późniejszym czasie znacznie zmienił się kurs franka szwajcarskiego. Z pozornie stabilnego kursu urósł o kilkadziesiąt procent. Przeniosło się to na bardzo wysokie raty kredytu, które są znacznie trudniejsze do opłacenia. Teraz frankowicze szukają sposobów na odwrócenie tej sytuacji. Zgłaszać się mogą do biur prawniczych w celu uzyskania pomocy – kancelarie frankowe Lublin

Jakie są sposoby na wyjście z kredytu we frankach? 

Są dwie główne drogi na poradzenie sobie z kredytem zaciągniętym w obcej walucie – frankach szwajcarskich:

  • tak zwane odfrankowienie
  • unieważnienie umowy kredytowej

Obie opcje mają na celu działanie na korzyść frankowiczów. Odwołują się do niepoprawnych zapisów w umowie kredytowej. Odfrankowienie polega, w prosty sposób mówiąc, zamianie kredytu we frankach na kredyt w złotówkach. Natomiast unieważnienie umowy kredytowej wiąże się z udowodnieniem,że owa zawarta umowa jest nieważna pod względem prawnym.

Czym jest unieważnienie umowy kredytowej?

Odfrankowienie umowy kredytowej jest związane z odszukaniem się i wskazaniem w umowie klauzuli abuzywnych. Są to klauzule niedozwolone, które nie powinny znajdować się w umowie i nie mają mocy prawnej. Takie klauzule pozwalały bankom na przeliczanie rat na podstawie aktualnego kursu franka szwajcarskiego. Kredytobiorca zupełnie nie miał wtedy wpływu na wysokość rat. Kurs waluty był ustalany przez bank. Jeśli sąd uzna, że klauzule w umowie są niedozwolone to będą one stanowiły podstawę i argument do procesu odfrankowienia kredytu. 

Czym jest proces odfrankowienia kredytu we frankach? 

Proces odfrankowienia przebiega tak,że kredyt wzięty we frankach zamienia się na kredyt w złotych. Traktowany jest tak, jakby od początku kredyt był w złotówkach, więc dalsze raty do końca będą już spłacane w złotówkach. Niezmienne pozostaje jednak oprocentowanie, które było ustalone dla pierwotnej umowy. Jest też możliwość odzyskania nadpłaconych rat. 

Jak uwolnić się od kredytu we frankach?

Pierwszym, jak nie najważniejszym, krokiem do uwolnienia się z kredytu we frankach jest wybranie się do doradcy prawnego. Odpowiednią osobę najdziemy w kancelarii prawnej, która specjalizuje się w sprawach frankowiczów. Wie dobrze jak postępować z umowami kredytowymi we frankach oraz przeprowadzi przez drogę procesu sądowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *