Jak wyglądają przeglądy zbiorników przeciwpożarowych bez wypuszczania wody?

Cze 19, 2020 Technologie
zbiorniki wodne technologia

Obowiązek zainstalowania zbiornika ppoż. wiążę się naturalnie z obowiązkiem przeprowadzania  regularnych inspekcji takiego obiektu wg zaleceń producentów i obowiązujących norm. W zależności od normy przeglądy zbiorników przeciwpożarowych mogą to być przeglądy roczne, trzyletnie, pięcioletnie, dzięsięcio lub piętnastoletnie. Jak widać nie dzieje się to bardzo często, ale kiedy już przychodzi, co do czego, bywa uciążliwe. Głównie dlatego, że na czas kontroli zwyczajowo wypuszcza się wodę ze zbiornika, a po skończonej inspekcji, napełnia się go ponownie. To oznacza, że w międzyczasie obiekt jest wyłączony z użytkowania, co może generować dodatkowe koszty. Jednak da się tego uniknąć!

Przeglądy zbiorników ppoż. z użyciem robotów podwodnych ROV

Z pomocą przychodzi rozwiązanie, jakim są podwodne przeglądy zbiorników ppoż., do których wykorzystuje się zdalnie sterowany pojazdy podwodne ROV. Dzięki temu nie ma potrzeby opróżniania zbiornika i napełniania go ponownie. Takie inspekcje dokonywane są pod kątem występowania w zbiorniku uszkodzeń i korozji. Mierzy się również grubość blachy (za pomocą ultradźwięków – ultrasonic tickness) i stan wizualny obiektu. Takie przeglądy zbiorników przeciwpożarowych są rejestrowane na wideo przez kamery zamontowane na robocie. Dzięki temu każde sprawozdanie z przeglądu ma dodatkową dokumentację w postaci materiału filmowego. Wyjątkiem są przeglądy dzięcio i piętnastoletnie. Normy, które je obowiązują, czyli PN-EN 12485 i VDS 4001 CEA 4001 wymagają każdorazowego opróżnienia zbiornika wodnego na czas inspekcji. Rola robotów podwodnych ogranicza się wówczas jedynie do uprzedniego sprawdzenia zbiornika i zaplanowania prac oraz sporządzenia kosztorysu. 

Kto przeprowadza podwodne przeglądy zbiorników przeciwpożarowych?

Oczywiście, żeby przeprowadzić inspekcję w taki nieinwazyjny sposób, należy zatrudnić zewnętrznego operatora, który świadczy takie usługi. Takie firmy, jak np. polski Eversub,  często zajmują się również inspekcją osadników, bioreaktorów, zbiorników balastowych, zbiorników wody pitnej oraz zbiorników o innym przeznaczeniu. Warto wybrać profesjonalną firmę z doświadczeniem, która zagwarantuje nam wysokiej jakości usługi, a przegląd będzie wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, tak samo jak późniejszy raport. Jeśli nie potrzebujesz takiej usługi w tym momencie, być może będzie przydatna w przyszłości. A kiedy? Spójrzmy, kiedy prawo wymaga zainstalowania zbiorników przeciwpożarowych. 

Kiedy zbiorniki ppoż. są wymagane prawnie?

Wymóg instalacji zbiorników przeciwpożarowych ściśle opisano w rozporządzeniu z 24 lipca 2009 roku ws. przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Są tam zawarte wszelkie wskazówki w kwestii wymaganej specyfiki sieci hydrantowej, jak również pojemność wymaganych zbiorników. Infrastruktura tego typu podlega określonym przepisom, więc inspekcje należy zlecić osobom, które znają się na temacie i są w stanie dostarczyć profesjonalną ekspertyzę, a nam zapewnić spokój do czasu kolejnej kontroli. 

Przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *