Ochrona fizyczna – na czym polega zapewnienie bezpieczeństwa w Polsce?

Mar 22, 2022 Biznes, Praca, Technologie

Bezpośrednia ochrona fizyczna osób i mienia jest w obecnych, niepewnych czasach elementem, który pozwala skutecznie wyeliminować potencjalne zagrożenia. Pracowników ochrony fizycznej możemy spotkać w wielu miejscach, takich jak np.: banki, instytucje finansowe, urzędy, szpitale, centra handlowe i strzeżone osiedla mieszkaniowe. 

Powszechnie wiadomo, że lokale użyteczności publicznej w Polsce są szczególnie narażone na dewastacje mienia, kradzieże i włamania, a wybryk jednej osoby może stanowić poważne, bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób. Sprawdźmy zatem – na czym polega ochrona fizyczna w Polsce? Z jakiego powodu ochroniarza możemy spotkać nawet w prywatnych posesjach?  

Bezpośrednia ochrona fizyczna – co to jest?

Ochrona fizyczna – tak określany jest nieustanny, profesjonalny monitoring, którego zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem ludzi i mienia. Nadzór na terenie obiektów i obszarów jest prowadzony osobiście przez ochroniarzy, którzy są wspierani przez specjalistyczne systemy technicznej ochrony mienia. 

Bez wątpienia, obecnie montowane systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWIN) są bardzo zaawansowane technologicznie, ale tylko praca wykonywana osobiście przez pracowników Agencji Ochrony jest w stanie skutecznie wyeliminować potencjalne ryzyko. Co więcej, wykwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej zapewniają bezpieczeństwo osobom fizycznym oraz skutecznie zapobiegają próbom włamania, napadu i innym zdarzeniom na terenie chronionego obiektu.

Ochrona fizyczna – jakie ma zadanie?

Firmy ochroniarskie w Polsce mają w swojej ofercie usługi z zakresu ochrony fizycznej dla firm i dla osób prywatnych. Decydując się na ochronę fizyczną dostajemy świadczenie, które można najprościej opisać, jako wykrywanie zagrożeń, nieustanna kontrola i zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia we wskazanym przez nas miejscu. Skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej to wypróbowany sposób na ograniczenie przestępczości i przeciwdziałanie niszczeniu mienia np. przez: pożar, zalanie czy nawet szpiegostwo gospodarcze i sabotaż w firmie. 

Zazwyczaj, do zadań wynajętych ochroniarzy należy zabezpieczenie określonego, wartościowego majątku i ochrona terenu przed wejściem niepowołanych osób, które swoim zachowaniem mogą próbować zakłócić porządek. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem, wykwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej mogą w uzasadnionych przypadkach – ująć i zatrzymać do przyjazdu patrolu policji osoby, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.

Agencja ochrony osób i mienia – jaka jest jej oferta?

Agencje ochrony osób i mienia w Polsce świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa i jest to nadzór nad ludźmi (fizyczna ochrona życia, zdrowia, nietykalności cielesnej), a w przypadku usług z zakresu ochrony mienia – systemy alarmowe zabezpieczają przede wszystkim: nieruchomości, towary, urządzenia, pieniądze i inny wartościowy majątek.

Należy wiedzieć, że firmy ochroniarskie oferują zwykle 2 rodzaje ochrony fizycznej i są to systemy: stacjonarny i doraźny. W zależności od indywidualnych potrzeb i oceny ryzyka – ochroniarze mogą być obecni na terenie obiektu całodobowo lub mogą pojawiać się jedynie w ustalonych godzinach (np. konwojowanie pieniędzy do banku) lub reagować na sygnały alarmowe z obiektu (patrol interwencyjny). 

Dla przykładu, firma ochroniarska, której specjalizacją jest ochrona fizyczna Bydgoszcz – oferuje bardzo dogodny, ogólnodostępny pakiet – Wynajem Bezpieczeństwa, umożliwiający wypożyczenie systemów alarmowych w miesięcznym abonamencie. Opłata ta, obejmuje koszt usługi monitorowania i interwencji ochroniarzy w przypadku wystąpienia sygnałów alarmowych z obiektu. 

Podsumowanie:

Na zakończenie warto zauważyć, że usługi z zakresu ochrona fizyczna są z całą pewnością dobrym rozwiązaniem dla osób prywatnych. Na systemy alarmowe w domu i ochronę fizyczna decydują się zwłaszcza osoby mieszkające w domach lub prowadzące firmy na obrzeżach miasta, na prowincji. Bez wątpienia, kamery, alarm i bezpośrednia interwencja ochroniarzy powodują, że chronione osoby i tereny są maksymalnie zabezpieczane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *