Rodzaje wind i dźwigów – czym się charakteryzują?

Cze 29, 2022 Prawo

Dżwigi to niezwykle przydatny sprzęt, nie dziwi więc fakt, że windy są instalowane w wielu budynkach w Polsce, zarówno w mieszkalnych, jak i w tych komercyjnych. Obecnie produkowanych jest wiele rodzajów wind o różnym przeznaczeniu. Zrozumienie ich charakterystyki jest kluczem do podjęcia decyzji, który dźwig jest odpowiedni dla konkretnego budynku i sprecyzowanych potrzeb transportowych. Sprawdźmy więc, jakie rodzaje wind i dźwigów są instalowane w Polsce i czym się pokrótce charakteryzują?

Dźwigi w Polsce

Nie podlega dyskusji kwestia, że dźwigi w Polsce to popularne urządzenia. Co więcej, winda w piętrowym budynku jest w dzisiejszych czasach tak oczywistą innowacją – jak Internetu czy ciepła woda w rurach. Choć fachowych klasyfikacji wind i dźwigów jest wiele, bo urządzenia dźwigowe można pogrupować np. ze względu na rodzaj zastosowanego napędu czy przeznaczenie, to zazwyczaj dźwigi dzielimy na: elektryczne i hydrauliczne.

Według definicji, dźwig to urządzenie stosowane do pionowego transportu osób i towarów, które znajdują się w kabinie windy poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych lub nachylonych pod niewielkim kątem do pionu. Podczas pracy urządzenia, kabina dźwigu porusza się w szybie dźwigowym i zatrzymuje się na kondygnacjach. 

Ale warto wiedzieć, że w Polsce, w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach jest zainstalowana tzw. „winda paciorkowa”, czyli dźwig okrężny i w tym systemie jest 14 kabin, które nie posiadają drzwi i nie zatrzymują się na piętrach. Ale poza tym zabytkowym mechanizmem, windy Katowice to zazwyczaj bardzo nowoczesne dźwigi. 

Rodzaje wind i dźwigów

W Polsce wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje dźwigów:

  • osobowe,
  • osobowo-towarowe,
  • towarowe.

Winda osobowa to dźwig przeznaczony do transportu ludzi. Windy te mogą się różnić pod względem wielkości, prędkości i wyposażenia wnętrza kabiny, w zależności od zastosowania dźwigu. Dźwigi osobowo-towarowe znajdują się w wielu budynkach komercyjnych w Polsce i są przeznaczone do transportu ludzi i towarów. Windy towarowe, które transportować mogą tylko produkty są zawsze bardziej solidne, niż standardowe windy osobowe, dzięki czemu mogą przewozić olbrzymie ciężary.

Winda towarowa przeznaczona jest do przewozu w górę i w dół bardzo ciężkich ładunków, takich jak samochody czy maszyny w halach produkcyjnych. Dźwigi te, jak już wspomniałem, nie są dostosowane do przewozu osób, a są zaprojektowane tak, aby wytrzymać cięższe warunki pracy. Wytrzymałe wnętrze kabiny chroni windy towarowe przed zużyciem podczas załadunku i rozładunku wielkogabarytowych towarów. Wyjątkiem jest mała winda towarowa, która w Polsce jest często używana do transportu żywności w restauracjach i hotelach. Ale obecnie, małe dźwigi towarowe można spotkać zarówno w budynkach usługowych, jak i w piętrowych, domach prywatnych. 

Podsumowanie:

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce stają się bardzo popularne dźwigi do przewozu samochodów. Winda samochodowa zwykle jest montowana w garażu lub w parkingu podziemnym. Te wytrzymałe podnośniki hydrauliczne sprawiają, że budynek ma większą przestrzeń parkingową. 

Przez Aleksander

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *