Dźwig lub wyciąg pionowy to inne określenie urządzenia znanego powszechnie pod nazwą winda. Aktualnie nie sposób wskazać obiekty lub obszary życia społecznego i gospodarczego, które nie korzystają z wind. Aż trudno uwierzyć, że historia tego urządzenia sięga czasów starożytnych, a jako stały element przestrzeni miejskich winda pojawiła się już w XIX wieku, kiedy zaczęto budować wielokondygnacyjne budynki.
Windy służą do transportu pionowego osób i towarów. Znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie mieszkańców osiedli i osób korzystających z obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, hotele, centra handlowe, lotniska, restauracje. Dźwigi towarowe wspomagają w wielu aspektach funkcjonowanie przemysłu, gdyż w znaczny sposób ułatwiają transport towarów.
Z jakich elementów zbudowana jest winda?
Winda (dźwig/platforma) zbudowana jest z następujących elementów:
- kabiny przeznaczonej do przewozu osób i/lub towarów,
- szybu dźwigowego, w którym porusza się kabina,
- maszynowni tj. pomieszczenia w którym znajduje się zespół napędowy,
- zespołu napędowego – w przypadku wind elektrycznych jest to wciągarka, a w dźwigach hydraulicznych – agregat z silnikiem i pompą,
- prowadnic – sztywnych elementów zapewniających prowadzenie kabiny,
- sterowania elektronicznego.
Podział wind ze względu na zastosowanie
Ze względu na przeznaczenie rozróżniamy następujące rodzaje dźwigów: winda osobowa, winda towarowa oraz winda towarowo-osobowa. To jakie parametry posiada winda osobowa (wymiary, udźwig, przystosowanie do przewozu osób niepełnosprawnych), decyduje o bezpieczeństwie i komforcie użytkowników. O ile zastosowanie wind osobowych ogranicza się do budynków mieszkalnych oraz instytucji i obiektów publicznych, gdzie ich przeznaczeniem jest transportowanie ludzi pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, to pozostałe dwie kategorie mają bardzo szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle, logistyce, gastronomii, na parkingach i lotniskach.
Winda towarowa – zastosowanie
Dźwigi i platformy towarowe to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, gdy zachodzi potrzeba przetransportowania mniejszych lub większych urządzeń albo sprzętu, dlatego tak powszechnie są one wykorzystywane jako windy przemysłowe w halach produkcyjnych, magazynach, fabrykach. Windy towarowe o dużych gabarytach stosowane są także do transportu pionowego samochodów na wielopoziomowych parkingach podziemnych i naziemnych oraz w miejscach garażowych pod budynkami. Udźwig i wymiary windy towarowej mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładem jest mały dźwig towarowy do zastosowań w gastronomii, którego nośność wynosi od 5 kg do 100 kg i służy do transportu pionowego dań oraz produktów w hotelach i restauracjach. Ten rodzaj windy doskonale sprawdzi się także w bibliotekach i archiwach. Dźwig towarowy o średniej nośności z powodzeniem wykorzystywany jest jako winda magazynowa (np. do transportowania produktów ułożonych na europaletach), a duże urządzenie może służyć jako winda przemysłowa do przenoszenia ciężkich, wielkogabarytowych urządzeń. W przemyśle i branży przeładunkowej szerokie zastosowanie znajduje także dźwig towarowo-osobowy, służący do przewozu towarów i towarzyszących osób.
Winda towarowa – cena
Zastosowanie profesjonalnego systemu transportu pionowego w znacznym stopniu przyspiesza procesy produkcyjne, ułatwia magazynowanie i przeładunek towarów. Dźwigi dostępne są w wielu wariantach różniących się gabarytami, udźwigiem, osiąganą prędkością, głośnością pracy, czy lokalizacją maszynowni. W zależności od zastosowanych rozwiązań technologicznych różna jest także oferta cenowa obejmująca windy towarowe – cennik i specyfikacja produktów dostępne są na stronach producentów.