Winda towarowa – niezawodny i bezpieczny sposób przemieszczania ładunków pomiędzy kondygnacjami

Lis 24, 2020 Prawo
nowoczesne windy towarowe

Dźwig lub wyciąg pionowy to inne określenie urządzenia znanego powszechnie pod nazwą winda. Aktualnie nie sposób wskazać obiekty lub obszary życia społecznego i gospodarczego, które nie korzystają z wind. Aż trudno uwierzyć, że historia tego urządzenia sięga czasów starożytnych, a jako stały element przestrzeni miejskich winda pojawiła się już w XIX wieku, kiedy zaczęto budować wielokondygnacyjne budynki.

Windy służą do transportu pionowego osób i towarów. Znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie mieszkańców osiedli i osób korzystających z obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, hotele, centra handlowe, lotniska, restauracje. Dźwigi towarowe wspomagają w wielu aspektach funkcjonowanie przemysłu, gdyż w znaczny sposób ułatwiają transport towarów.  

Z jakich elementów zbudowana jest winda?

Winda (dźwig/platforma) zbudowana jest z następujących elementów:

  • kabiny przeznaczonej do przewozu osób i/lub towarów,
  • szybu dźwigowego, w którym porusza się kabina,
  • maszynowni tj. pomieszczenia w którym znajduje się zespół napędowy,
  • zespołu napędowego – w przypadku wind elektrycznych jest to wciągarka, a w dźwigach hydraulicznych – agregat z silnikiem i pompą,
  • prowadnic – sztywnych elementów zapewniających prowadzenie kabiny,
  • sterowania elektronicznego.

Podział wind ze względu na zastosowanie

Ze względu na przeznaczenie rozróżniamy następujące rodzaje dźwigów: winda osobowa, winda towarowa oraz winda towarowo-osobowa. To jakie parametry posiada winda osobowa (wymiary, udźwig, przystosowanie do przewozu osób niepełnosprawnych), decyduje o bezpieczeństwie i komforcie użytkowników. O ile zastosowanie wind osobowych ogranicza się do budynków mieszkalnych oraz instytucji i obiektów publicznych, gdzie ich przeznaczeniem jest transportowanie ludzi pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, to pozostałe dwie kategorie mają bardzo szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle, logistyce, gastronomii, na parkingach i lotniskach.

Winda towarowa – zastosowanie

Dźwigi i platformy towarowe to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, gdy zachodzi potrzeba przetransportowania mniejszych lub większych urządzeń albo sprzętu, dlatego tak powszechnie są one wykorzystywane jako windy przemysłowe w halach produkcyjnych, magazynach, fabrykach. Windy towarowe o dużych gabarytach stosowane są także do transportu pionowego samochodów na wielopoziomowych parkingach podziemnych i naziemnych oraz w miejscach garażowych pod budynkami. Udźwig i wymiary windy towarowej mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładem jest mały dźwig towarowy do zastosowań w gastronomii, którego nośność wynosi od 5 kg do 100 kg i służy do transportu pionowego dań oraz produktów w hotelach i restauracjach. Ten rodzaj windy doskonale sprawdzi się także w bibliotekach i archiwach. Dźwig towarowy o średniej nośności z powodzeniem wykorzystywany jest jako winda magazynowa (np. do transportowania produktów ułożonych na europaletach), a duże urządzenie może służyć jako winda przemysłowa do przenoszenia ciężkich, wielkogabarytowych urządzeń. W przemyśle i branży przeładunkowej szerokie zastosowanie znajduje także dźwig towarowo-osobowy, służący do przewozu towarów i towarzyszących osób.

Winda towarowa – cena

Zastosowanie profesjonalnego systemu transportu pionowego w znacznym stopniu przyspiesza procesy produkcyjne, ułatwia magazynowanie i przeładunek towarów. Dźwigi dostępne są w wielu wariantach różniących się gabarytami, udźwigiem, osiąganą prędkością, głośnością pracy, czy lokalizacją maszynowni. W zależności od zastosowanych rozwiązań technologicznych różna jest także oferta cenowa obejmująca windy towarowe – cennik i specyfikacja produktów dostępne są na stronach producentów.

Przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *