Zagadnienie utylizacji czujek dymu po zakończeniu ich eksploatacji

Paź 9, 2020 Inwestycje, Biznes, Technologie
utylizacja czujek dymu

Popularyzacja Systemów Sygnalizacji Pożaru 

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać się z Systemami Sygnalizacji Pożaru. Jest to spowodowane rozwijającymi się miastami, na terenie całej Polski. Wraz z rozwojem miast zwiększa się zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe. Deweloperzy budują setki budynków biurowych rocznie. Każdy taki budynek musi mieć System Sygnalizacji Pożaru, jest to wymagane prawnie, ponadto ubezpieczyciele coraz rzadziej chcą ubezpieczać budynki bez systemu wykrywania dymu.  Pracownicy chcą czuć się bezpiecznie, więc w każdym planowaniu budżetu uwzględniony zostaje fundusz na systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo mienia i osób. 

Dlaczego wymagana jest konserwacja i przeglądy?

Każdy system wymaga konserwacji oraz przeglądów okresowych. W Systemach Sygnalizacji Pożaru przegląd wymagany jest minimum raz do roku. Dobrym rozwiązaniem jest dzielenie obiektu na kilka mniejszych części i serwisowanie ich np. kwartalnie by nie dopuścić do sytuacji gdzie usterki w Systemu Sygnalizacji Pożaru usuwane są raz w roku. Ważne również jest by czujki dymu sprawdzać przez zadymienie detektora specjalnym gazem a nie tylko poprzez uruchomienie testu z poziomu centrali. 

Pozbycie się przestarzałego systemu a jego utylizacja

Jak każdy system zbudowany z elementów elektronicznych wraz z czasem na skutek zużycia materiałów coraz częściej zawodzi. Lub brak kompatybilności przez użycie starej technologii sprawia, że zapada decyzja o wymianie systemu na nowy. O ile w przypadku sygnalizatorów akustycznych, ręcznych ostrzegaczy pożarowych nie występuje problem przy chęci się ich „pozbycia” o tyle w przypadku czujek dymu sprawa nie jest już tak prosta. Na początku musimy sprawdzić jaki typ czujki dymu mamy na swoim obiekcie, jeśli jest to stary System Sygnalizacji Pożaru najprawdopodobniej zainstalowano tam czujki izotopowe czyli czujki jonizacyjne. 

Czujki izotopowe a ich utylizacja

Czujki dymu izotopowe jak sama nazwa wskazuje posiadają izotopy pierwiastków, co oznacza, że są promieniotwórcze przez wykorzystanie w komorze pomiarowej pierwiastków ciężkich. Amertyt lub czyli pierwiastek z grupy aktynowców jak i inne pierwiastki ciężkie jest szkodliwy dla środowiska jak i dla osób znajdujących się nieopodal. Na skutek upłynięcia terminu przydatności czujek dymu może dojść do rozszczelnienia się komory znajdującej się w czujce izotopowej. Podsumowując każda czujka izotopowa powinna być poddana badaniom okresowym na których ostanie sprawdzony poziom promieniowania. W przypadku usunięcia systemu np. przy rozbiórce budynku lub wymianie systemu na nowszy wymagana jest utylizacja czujek izotopowych jonizujących. Zgodnie z przepisami Państwowej Agencji Atomistyki właściciel odpowiada za utylizacje czujek izotopowych. Nie możemy na własną rękę demontować czujek izotopowych. Jedynie odpowiednio przeszkolone osoby z aktualnymi uprawnieniami mogą podjąć się demontażu oraz magazynowania izotopowych czujek dymu.

Przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *